Müslümanlara yönelik saldırı!
Sri Lankaʹda geçen ay Paskalya gününde düzenlenen terör saldırılarından birinin hedefi olan St. Sebastian Katolik Kilisesiʹnin bulunduğu Negombo kentinde Müslümanlara ait dükkanlara ve araçlara saldırılar düzenlendiği bildirildi.
125 defa okunmuş - 06 Mayıs 2019 - Pazartesi 13:04

Polis Sözcüsü Ruwan Gunasekara, esnaf arasındaki kişisel bir  tartışmanın dini bir nitelik kazanarak büyümesi sonucu tırmanan olaylarla ilgili  iki kişinin gözaltına alındığını ve durumun kontrol altına alındığını belirtti. Görgü tanıkları, pazar günü bazı Katolik grupların Müslümanların  dükkanlarını taşladığı ve araçlarını ateşe verdiğini aktardı.

 

Değerli taş satıcısı Rizwan Jeffry, yaklaşık 400 kişiden oluşan  kalabalığın dükkanını yağmaladığını ve teşhirdeki değerli taşları çaldığını ifade  etti. Negomboʹdaki Porutota köyü yakınında yaşayan A.M. Jeffry,  saldırganların, taksi hizmeti veren bir tuk-tuk (üç tekerlekli araç) ve bir  motosikleti ateşe verdiğini kaydetti. Güvenlik kaynakları, saldırılarda can kaybı yaşanmadığını ancak  yaralananlar olduğunu bildirdi. Katolik Kilisesi Kolombo Başpiskoposu Kardinal Malcolm  Ranjith, Müslüman liderlerle bölgeyi ziyaret ederek barış mesajı verdi. Hükümet, şiddet olaylarının sosyal medya aracılığıyla gelişip  yayılmasını önlemek amacıyla aralarına Facebook ve WhatsAppʹın olduğu bazı sosyal  medya siteleri ve uygulamalarına ülke çapında engelleme getirdi. Engelleme  pazartesi sabah kaldırıldı.

 

Öte yandan, olayların ardından Negombo kentinde ilan edilen sokağa  çıkma yasağı da sabah saatlerinde kaldırıldı. Saldırılar, Paskalya günündeki terör saldırılarının ardından ülkede  topluluklar arasında yaşanan ilk şiddet olayı oldu. Sri Lankaʹda 21 Nisanʹda Hristiyanlar için kutsal Paskalya ayini  sırasında Kochchikadeʹdeki St. Anthonyʹs, Katanaʹdaki St. Sebastian ve  Batticaloaʹdaki Meryem Ana kiliseleri ile başkent Kolomboʹdaki beş yıldızlı  Shangri-La, Cinnamon Grand ve Kingsbury otellerine bombalı saldırılar  düzenlenmişti. Bu saldırıların ardından başkent Kolomboʹnun banliyöleri Dehiwalaʹdaki  konukevi yakınında ve Dematogodaʹda üst geçit yakınında patlamalar olmuştu. Yetkililer, saldırılarda 253 kişinin hayatını kaybettiğini  açıklamıştı. 

Üstteki butonu tıklayarak geri gidebilirsiniz.